Napi Önismereti Játék 2017.05.04
Mit csinál egy zen buddhista tanító?
Semmit. Azt viszont kiválóan, mesteri módon teszi.
Április végén egy Integrál Európai Konferencián voltam, amelynek szervezésében évek óta részt veszek. Ez az integrál nem az az integrál, ami a matematikáról, az integrál számításról szól. Hanem az integrál pszichológiáról, amely ismereteim szerint a ma elérhető legteljesebb szemlélet és térkép, ami az emberi tudat működését, a tudatosság fejlődését illeti.
Ezen a konferencián találkozttam Doshin Nelson Roshi-val, aki az Integral Zen irányzat egyik mestere.
A bemutatkozásában tette fel a címben említett kérdést a csoportnak: Tudjuk-e, vajon mit csinál egy zen buddhista tanító?
Sejtéseink voltak, de azért a pontos válasz mindenkit meglepett:
Semmit, de azt a semmit kiválóan csinálja.
Komoly derültséget és hahotázást váltott ki belőlünk, mert erre a válaszra azért nem számítottunk.
Annyira megszólított ez az egy mondat, hogy gondoltam elhozom és továbbadom neked egy Önismereti Játék keretében.
Semmittevővé szeretnélek tenni? Vagy a lustaság dicséretét hangoztatom fennen?
Korántsem. Mindössze arra bíztatlak, hogy igenis tedd rendszeressé az életedben azokat az időszakokat, amikor aktívan csinálod a semmit. Mégpedig nem is akárhogyan, hanem a lehető legkiválóbb módon.
Mert nem elég semmit tenni, fontos jól, sőt, kiválóan csinálni.
Mi történik, ha csak úgy mindenféle professzionális hozzáállás nélkül teszed a semmit?
Semmittevő leszel és elpocsékolod az amúgy is drága idődet. Ráadásul még különböző belső hangok is folyamatosan basz.. piszkálnak majd közben, aminek eredményeként pocsékul érzed magad. Kell ez neked?
Ellenben a hatékony és kifinomult semmittevés az egyik legnagyobb áldás lehet az életedre. Lehetőséget ad folyton pörgő elmédnek a megpihenésre, lecsendesíti a benned dúló érzelmi viharokat, meghallhatod tudatod mélyén lakozó bölcsesség halkan suttogó hangját.
Olyan, mintha szabadságra mennél egy rövid időre az életedből. Átlépve egy másik dimenzióba, hátrahagyva a nyomasztó gondokat és minden aktuális problémát megpihensz az ürességben.
Akkor most nézzük meg a gyakorlatban, hogyan működik.
Ez lesz az eddig Önismereti Játékok közül a legkönnyebb és egyben a legnehezebb.
Nekem könnyű lesz bemutatni a gyakorlatot, neked pedig nagyjából a lehetetlennel egyenlő megcsinálni. Legalábbis elsőre. De azért ne add fel, lesz ez még jobb!
A feladat 5 lépésből áll:
- 1. lépés: Állíts be egy órát a laptopodon (okostelefonodon vagy tableteden), hogy 5 perc múlva hangosan jelezzen.
- 2. lépés: Biztosíts magadnak zavartalan körülményeket a semmittevés idejére. (vonulj el a családtól, kutyától, macskától, lépj ki a Facebookról, állítsd offline üzemmódba a telefonod vagy egyszerűen kapcsold ki, ha nem azon méred az 5 percet)
- 3. lépés: Ülj le egy kényelmes székre, majd indítsd el az 5 perces visszaszámlálást.
- 4. lépés: 5 percig egyszerűen csak ne csinálj semmit. Csukd be a szemed, maradj mozdulatlan, ne gondolkodj, ne érezz, ne akarj. Csak a természetes és automatikus életfunkcióid működjenek, amik minden figyelem és szándékos beavatkozás nélkül teszik a dolgukat.
- 5. lépés: Egyszerűen csak figyeld meg, mi bukkan fel belső világodból a SEMMI gyakorlása közben. Maradj külső szemlélője saját gondolataidnak, érzéseidnek, a belső képeknek, hangoknak.
Letelt az 5 perc? nyisd ki a szemed és és jöhet a feladat második szakasza, ami már ismerős lehet számodra az előző Játékokból:
Gondold végig most már tudatosan, mi történt az 5 perc semmittevés alatt:
- Mennyire tudtál mozdulatlan maradni?
- Kb. mennyi gondolat suhant át a fejeden az 5 perc alatt?
- Megengedted-e magadnak ezt az 5 perces semmittevést, vagy nagyon gyorsan megszólt egy belső hang, hogy inkább valami hasznosat kellene csinálnod?
- Megőrizted-e a külső megfigyelő pozíciót vagy reagáltál a felmerült gondolatokra?
- Összességében milyen érzés van benned azzal kapcsolatban, hogy aktív semmittevővé váltál akár csak 5 percre is?
Ha megvan az érzés, engedd közelebb magadhoz! Hangolódj rá és figyeld meg, milyen üzenete van számodra? Ez az üzenet lehet egy konkrétan megfogalmazott gondolat, vagy egy csendes, háttérben megbújó, lassan előbukkanó kép, halkan suttogó hang. És az is lehet, hogy nem azonnal érkezik meg hozzád, hanem az elkövetkező napokban, egy álom formájában, vagy egy váratlan találkozáson, különös eseményen keresztül.
A harmadik szakaszban pedig vidd ki a külvilágba a Játékot.
Figyeld meg azt, hogyan jelennek meg a külvilágban, feladataid végzése során mindaz, amit a Játék során megtapasztaltál. Hol jelennek meg életedben olyan pillanatok, amikor akár csak néhány másodpercre is, de belemerülsz a gondolatok nélküli csendes megpihenésbe?
Milyen helyzetekben bukkannak fel a leggyakrabban?
Ha nem találsz ilyen helyzeteket, az is elgondolkodtató visszajelzés lehet számodra.
Ezzel a mai feladat végére értél.
Tetszett a mai Játék?
Ha tovább szeretnéd erősíteni a mai Játék hatását, akkor vállald fel a nyilvánosság fénye előtt és oszd meg itt a weboldalon, vagy a Napi Önismereti Játék Facebook oldalán.
Szívesen megosztanád családtagjaiddal, barátaiddal, ismerőseiddel a mai leckét? A Játék Facebook oldalán kattints a Megosztás gombra és már meg is oldottad a feladatot.
Vélemény, hozzászólás?