Mit érdemel az a bűnös?
Napi Önismereti Játék 2016.11.14
Büntetés vagy dicséret? Mit érdemel az, aki hibát követ el?
Ha jártál iskolába, dolgoztál már alkalmazottként, akkor bizonyára benned is nagyon mélyen él a hibázástól való félelem. Mert a hibázást büntetik, a hibázó egyént megszégyenítik.
- Úgy látom, nem készültél fel rendesen az anyagból!
- Már megint figyelmetlen voltál?
- Ez a munka nem megfelelő, Kovács elvtárs!
Ennek következtében meglehetősen gyorsan le lehet szoktatni mindenkit a kezdeményezésről, az új utak kipróbálásáról, az új ismeretek elsajátításáról, hiszen ezek mindegyike garantálja a hibázást.
Mostanában olvasok egy könyvet, ami egy új munkahelyi kultúrát mutat be nagyon sok példán keresztül. Sokatmondó a címe: Szabadság Zrt. Arról szól, hogyan szabadították fel egyes vállalatok a náluk dolgozó munkatársakat a rengeteg szabály és kötöttség alól és hogyan aknázták ki ezáltal a minden emberben ott szunnyadó kreativitást.
Rögtön a bevezető oldalakon szembejött egy idézet, ami nagyon megmozgatta a fantáziámat. A cég vezérigazgatója rendszeresen körbejárt a dolgozók között és rendszeresen megkérdezte:
Elkövettél valamilyen hibát mostanában?
Ha nem, akkor nem vállaltál elég kockázatot.
Bill Gore a Gore Tex vállalat vezetője, tulajdonosa
Annyira, hogy azonnal le kellett tennem a könyvet és elgondolkodnom azon, mit is jelent mindez számomra.
Mit akar mondani nekem, aki lassan 10 éve már szabadúszóként élem az életem. És mit mondhat neked, aki valahol máshol jársz az utadon.
Mit mondhat neked alkalmazottként, vállalkozóként, családanya, családapaként, emberként, önismereti utazóként...
Miért lényeges ez? Mert a fejlődés, a tanulás útja a hibázásokon keresztül vezet.
Nem megkerülhetőek a botláskövek, a kisebb-nagyobb pofáraesések.
Amikor tudattalan nem tudás szakaszából átkerülsz a tudatos nem tudás szakaszába.
Tényleg, ismered a tudás fejlődésének szakaszait?
- Tudattalan nemtudás: fogalmam sincs arról, hogy nem tudok nyenyerén játszani. Sőt, még azt sem tudom, eszik-e vagy isszák, életemben nem láttam és nem hallottam róla.
- Tudatos nem tudás: A szomszéd beállít hozzám egy bikkfából faragott nyenyerével+1,7 liter jóféle vörösborral, hogy kedvem is legyen kipróbálni. Próbálom megszólaltatni a tudatlan kezdők önbizalmával, tehát meneküljön, ki merre lát.
- Tudatos tudás: Miután hosszasan elidőztem a tudatos nem tudás, a "sok gyakorlás=sok hibázás=szomszédok általi kiátkozás" szakaszában, maximális koncentrációval végre kicsalogatom az első kellemes hangot immáron a saját nyenyerémből.
- Tudattalan tudás: A harmadik szakaszban való bolyongás után időről időre beköszönt az, amikor szinte oda sem figyelve élvezem a nyenyerén való játékot, improvizálok, alkotok, belépek a Flow-ba, vagyis összhangban van saját lelki világom, a nyenyere, sőt még a hallgatóság lelki világa is.
Ha végiggondolod, szinte mindenben, amit csak megtanultál az életed során, a járástól a biciklizésen keresztül a matekpéldák megoldásig, jó esetben ezeken a szakaszokon mentél keresztül.
Bármennyire szeretnéd, a második szakasz nem ugorható át és nem rövidíthető le. Legalábbis radikálisan nem, mert annak a következő szakaszok látják kárát.
Ezért a mai Játék a hibázásról szól, a hibázás dicsérete.
A Játék neve: Hibázom, tehát vagyok.
Első lépésként írd le, mi volt a legnagyobb hiba, amit elkövettél az elmúlt 1 hónapban.
Nem volt ilyen? Akkor vagy te magad vagy tökéletes, vagy az önmagadhoz való őszinteséggel van némi problémád.
Megtaláltad? Akkor kukázd ki és keress tovább. Mert elsőként a könnyed, lightos kis vétségek, kihágások jönnek felszínre.
Ezekre tekints úgy, mint az előjátékra. Jó, jó, de azért van még tovább...
Adj időt a kérdésnek, figyelmet a belülről jövő hangoknak, képeknek, érzéseknek.
Mert ahogy József Attila mondta: "fecseg a felszín és hallgat a mély". Csendesedj el és figyelj önmagadra pár percig, mielőtt elfogadnád önmagadtól a végleges választ.
Ha megvan, fogalmazd meg egyetlen mondatban.
Most pedig nézz vele szembe.
Először is mutatkozzatok be egymásnak. Igen, ő a te "teremtményed", te pedig az ő teremtője. Tegyél fel neki három kérdést.
- Milyen tanulási, fejlődési folyamatban voltál akkor, amikor megszületett?
- Mire taníthat meg téged, ami a későbbiekben hasznodra lesz?
- Mi a következő lépés ebben a tanulási folyamatban?
Minden kérdés feltevése után engedd szabadjára a fantáziádat és add meg a lehetőséget, hogy gondolataid szabadon áramoljanak néhány percig.
Lehet, hogy szavak, lehet, hogy gondolatok, érzések, képek formájában bukkan majd fel az első válasz. Talán csak egyetlen jelentéktelen szó lesz, legalábbis elsőre annak látszik, érződik. Aztán ha hagyod továbbhaladni a folyamatot, reagálás nélküli megfigyelőként, akkor továbbléphet a történet a teljesség felé.
Ha komolyan szeretnél profitálni a Játékból, akkor ezeket a felbukkanó szavakat leírod, vagyis engeded megjeleníteni a valóságban, testet adsz nekik kézzel megformált betűkből.
Amikor úgy érzed, kiürült az elméd és a mélyebb tudatszintekről sem érkezik semmi, akkor befejeződött a Játék első szintje.
De ez még nem minden, most jön a java, az igazi!
A Játék második, elmélyültebb szintje az, amikor kizárólag a felbukkanó testérzeteidre figyelsz a gyakorlat közben. Újra tedd fel magadnak a kérdéseket és figyelmed fordítsd kizárólag a testedben megjelenő érzésekre.
- Milyen érzés van a gyomrodban?
- Milyen érzés van a mellkasod közepén?
- Hogyan áramlik a levegő lélegzetvételkor? Könnyedén? Nehezebben?
- Feszesek vagy lazák az izmaid?
Mit üzennek, hová visznek ezek az érzések?
Ahogy haladsz előre a Játékban, úgy finomodik majd ez a fajta érzékelés, a testtudatosságod. Ezzel párhuzamosan pedig hangosodik ki saját belső bölcsességed hangja.
Talán már most is érzékeled a kapcsolatot, mégis sokat tudsz haladni ezen az úton, miközben egyre megbízhatóbbak lesznek majd a jelzések.
Megszólít benned valamit a feladat?
Érkezik néhány érdekes visszajelzés tudatos vagy tudattalan éned világából?
Ez már önmagában is értékes, de méginkább azzá válik, ha megosztod másokkal és közkinccsé teszed a weboldalon hozzászólás formájában.
Ajándékozd meg vele a világot!
Ez volt a mai Játék, az őszi évad harmadik Játéka.
A Játékban ajánlott könyvet itt találod: Szabadság Zrt
Találkozunk a következő Játékban.
Jó éjt, szép álmokat!
Péter
Vélemény, hozzászólás?